1. Objevte Toyotu
  2. Novinky
  3. Maxim Habanec: Na skateboardingu se mi líbí jeho jednoduchost

Maxim Habanec: Na skateboardingu se mi líbí jeho jednoduchost

9.2.2024

Skateboarding je mezi olympijskými sporty úplně nová disciplína a poprvé se tu objevil na olympiádě v Tokiu v roce 2020, respektive 2021. Letos v Paříži má šanci se v něm předvést i nejlepší český jezdec Maxim Habanec. 

„Na skateboardingu se mi líbí jeho jednoduchost, která spočívá v tom, že si vezmete prkno a jdete jezdit. Kromě něj už vám stačí jen aspoň trochu rovný povrch,“ říká Maxim Habanec. „Obecně mám rád sporty, v nichž se můžete spoléhat jen na vlastní sílu. Vyjdete z domu a jedete. Nepotřebujete nikam cestovat, nepotřebujete permice a podobně. Stejně takhle mě nedávno chytlo i kolo,“ dodává.

Na kontě má vítězství světového poháru, dvakrát vyhrál Mystic Sk8 Cup v Praze a je šestinásobným mistrem republiky ve skateboardingu. Loni také za podpory Toyoty uspořádal první závod Steep Street, během něhož se nejlepší jezdci světa řítili z kopce pražskou ulicí Kostelní a do cesty si ještě postavili překážky. Účastnil se i sám Maxim a skončil na třetím místě.

Přestože kniha, kterou před lety o svém zatím poměrně krátkém životě vydal, se jmenuje Život je skejt, ve skutečnosti se v životě věnuje mnohem více věcem. Mnozí ho znají také jako YouTubera, i když ani tady skejt nechybí. Jak totiž sám říká, každé město a každé nové místo se nejlépe objevuje právě díky skejtu. Natáčí své cesty a tipy na nejlepší skejtové spoty, a právě takhle také odstartoval jeho projekt Skate of Mind.

Ve svém vlastním skateparku Maxspace pak nejen trénuje, ale také tu během pravidelných workshopů předává své zkušenosti a dovednosti mladší generaci skejťáků. V roce 2018 společně s Danielem Rahmanem založil vlastní online skateshop Craness, který už několikrát vytvořil limitované edice skejtů speciálně pro Toyotu. Během olympiády v Tokiu se o ně soutěžilo v olympijských parcích.

Další zajímavosti ze světa Toyota v magazínu Toyota Life