1. Objevte Toyotu
  2. Novinky
  3. Kristiina Sasínek Mäki: Jsem tvrdohlavá a ráda tvrdě pracuju

Kristiina Sasínek Mäki: Jsem tvrdohlavá a ráda tvrdě pracuju

9. 5. 2024

Kristiina Sasíněk Mäki je aktuálně naší nejlepší běžkyní. Je držitelkou českých rekordů na tratích 1500, 2000, 3000 a 5000 metrů, drží také finský rekord na 2000 metrů. Narodila se totiž ve finském Seinäjoki. Po otci má finské občanství, ale maminka je Češka. Kristiina žije v Česku, mluví česky, a tak si také jako zemi, kterou bude reprezentovat, vybrala Česko. 

Ve Finsku se prý mnohem víc sportuje než v Česku a další rozdíl je v tom, že Finové jsou podle ní obecně výrazně tišší národ než Češi. „O mém taťkovi to ale zase tolik neplatí, a tak asi ani o mně,“ svěřuje Kristiina. Finové jsou podle ní také víc féroví, mají lepší bonbony a jejich atletické kvalifikační limity nejsou tak přísné jako u nás.

Přesto se Kristiina rozhodla reprezentovat v atletice Českou republiku a také se stala její mnohonásobnou mistryní. „Vyrostla jsem tady, všichni mí trenéři byli Češi, proto mi připadalo přirozené vybrat si Česko,“ popisuje. Běhá přitom už od čtvrté třídy základní školy. Právě tehdy vyměnila atletický kroužek za gymnastiku, které se věnovala do té doby.

Nejvíce na sebe upozornila na olympijských hrách v Tokiu v roce 2021, když se dokázala probojovat v běhu na 1500 metrů až do finále a dvakrát si tu také výrazně vylepšila osobní rekord. Na olympiádu přitom Kristiina odletěla sedm měsíců po porodu syna Kaapa.

„Chtěla jsem se vrátit k tomu, co jsem dělala před porodem. Trénovala bych, i kdyby nebyla olympiáda, možná jen ne tak cíleně. Ale obecně ráda trénuju a tvrdě pracuju,“ dodává Kristiina s tím, že olympiáda byla vlastně spíš jen takovou třešničkou, nikoli cílem. „Zároveň jsem hodně tvrdohlavá, takže když mi okolí říkalo, že to tak rychle nepůjde, o to víc mě to motivovalo,“ přiznává.

Jejím manželem je atlet Filip Sasínek, což prý celkově situaci dost ulehčuje. „Filip dělá tu stejnou disciplínu jako já, a tak se prostě jen střídáme v trénincích. Teď už navíc Kaapo chodí do školky, tak je to o to jednodušší,“ popisuje Kristiina. „Filip nemá rád, když se nás někdo ptá, jestli doma s dítětem pomáhá. Vždycky říká, že je přece stejný rodič jako já. A tak někdy pomáhám spíš já,“ směje se Kristiina, k jejímž dalším úspěchům patří také 6. místo z mistrovství Evropy 2022 ve stejné disciplíně.

Teď nicméně před oběma stojí další výzva – oba se chystají na letošní olympiádu, která v Paříži startuje už koncem července. V přípravě pak celé rodině pomáhá také Toyota RAV4, kterou Kristiina využívá především při přesunech na tréninky, ale i na zahraniční soustředění.

Další zajímavosti ze světa Toyota v magazínu Toyota Life